2018 Variety Trials

Balonne

PICKED
Dirranbandi Irrigated Cubbie Station
PICKED
St George Irrigated Scott Brimblecombe

Central Queensland

Emerald Dryland Nigel Burnett
Emerald Ag College Irrigated Ross Burnett
PICKED
Emerald East Irrigated Paul Yates
PICKED
Emerald Late Irrigated Carlo Stangherlin
Moura Irrigated Greg Hutchinson
PICKED
Springsure Irrigated Arcturus Downs
Springsure Dryland Arcturus Downs
PICKED
Theodore Irrigated Greg & Dan Austin

Darling Downs

Bongeen Dryland John Cameron
PICKED
Brookstead Irrigated Paul Krieg
Byee Dryland Phil Hetherington
PICKED
Byee Irrigated Mike & Andrea Stewart
Cecil Plains Irrigated Stuart Armitage
PICKED
Chinchilla Dryland GW & LJ Evans
PICKED
Condamine Irrigated Jason Sinclair
PICKED
Condamine Dryland Jason Sinclair
PICKED
Dalby Dryland Stewart Hayllor
Dalby Irrigated Shawn Fresser
Dalby - Bankless Irrigated Simmich Farming Co.
PICKED
Hopelands Dryland Ian Valler
PICKED
Jandowae Dryland One Tree Ag
Jondaryan Irrigated Mac Baartz
PICKED
Kapunn Dryland Dan Hayllor
PICKED
Macalister Dryland Pallathorpe Enterprises
PICKED
Macalister Irrigated Nathan Hewitt
St Ruth Irrigated Sam Carr-Lord
Tummaville Semi-irrigated Rob Kingston

Gwydir

Croppa Creek Dryland N/A
Moree Irrigated Ian Seery
Moree Irrigated Heath Estens
Moree Irrigated Nick Gillingham
Moree Irrigated Auscott Moree
Moree Dryland Anthony Barlow
Moree Dryland Hugh Ball
Moree Dryland Kate Ledingham
PICKED
North Star Irrigated Ben Coulton
PICKED
North Star Dryland TA Fields
PICKED
North Star Dryland Will Coulton

Lachlan

PICKED
Condoblin Irrigated Coupland Jock
PICKED
Condoblin Irrigated Darryl Nesbith
PICKED
Forbes Irrigated Tony Hamilton
PICKED
Forbes Irrigated Richard Malone
Hillston Irrigated Mick Storrier
Parkes Dryland Mark & Katrina Swift

Macintyre

Boggabilla Dryland Corish Farms
PICKED
Boggabilla Irrigated Rob Newell
PICKED
Goondiwindi Dryland Angus McClymont
Mungindi Irrigated Glen Smith
Mungindi Irrigated Anthony Barlow
PICKED
Talwood Irrigated Steve Klowss
PICKED
Talwood Irrigated Reardon Farms
Toobeah Dryland N/A

Macquarie

Coolah Dryland Josh Edwards
PICKED
Narromine Semi-irrigated Andrew Gill
PICKED
Trangie Irrigated Neil Mill
PICKED
Warren Irrigated Gus O'Brien

Murrumbidgee

PICKED
Carrathool Irrigated Auscott - Hay
Coleambally Irrigated N/A
PICKED
Deniliquin Irrigated N/A
PICKED
Griffith Irrigated Roger & Tim Commins
PICKED
Hay Irrigated Nic Maynard
PICKED
Jerilderie Irrigated Glen Rorato
Swan Hill Irrigated Swan Hill Chemicals

Namoi (Lower)

Bellata Dryland Angus Vickery
Bellata Dryland James Tydd
Edgeroi Dryland Drew Penberthy
Merah North Irrigated Jono Phelps
Merah North Irrigated Charlie Arnott
Narrabri Dryland Ian Gourley
Narrabri Dryland Auscott Narrabri
Wee Waa Dryland Clinton Freer
PICKED
Wee Waa Irrigated Clinton Freer

Namoi (Upper)

Boggabri Dryland Andrew Watson
PICKED
Breeza Dryland Andrew Pursehouse
Breeza Irrigated John Hamparsum
Breeza Irrigated Philip Morgan
Harparary Irrigated Warwick Wannan
Mullaley Dryland Scott McCalman
Spring Ridge Dryland David Ronald
Spring Ridge Irrigated Gordon & Dave Brownhill

Western

PICKED
Bourke Irrigated Charlie Bond
PICKED
Bourke Irrigated John Ellis
PICKED
Carinda Irrigated Jack Harris
Coonamble Dryland Andrew Windsor
Walgett Dryland
2018 has 87 Variety Trials across 11 Regions with 34 Dryland Trials, 51 Irrigated Trials and 2 Semi-irrigated Trials